Dzeramā ūdens ietekme uz organismu un fizisko sniegumu

Dzeramā ūdens ietekme uz organismu un fizisko sniegumu

Ūdens ir visbagātākais, taču - aizmirstākais elements organismā. Eksperti vērtē ūdeni otrajā vietā pēc skābekļa un saka, ka vairums no mums nesaņem pietiekami daudz ūdens. Neatkarīgi no tā, vai sportiskām aktivitātēm pievērsāties tik tikko, vai esat profesionāls sportists,  mums ir daži ātri padomi, kas palīdzēs saprast hidratācijas nozīmi rezultātu sasniegšanā!

  1. Iepriekšējas hidratācijas nozīme pirms treniņa:

Amerikas Sporta medicīnas koledža veikusi pētījumus, pēc kuriem iesaka izdzert 400-500 ml  ūdens 2 stundas pirms fiziskās slodzes, lai pārliecinātos, ka esat pietiekami hidratēts.

Sportisti, kuri pirms sacensībām nav uzņēmuši pietiekami daudz ūdens, nesasniedz iespējami labākos rezultātus. Kāpēc?  Sākot dehidrētu treniņu, tiek samazināts šķidruma daudzums, kas cirkulē asinsritē. Mazāks cirkulācijas šķidrums apgrūtina sirds darbību fiziskās slodzes laikā, palielina siltuma ražošanu un ierobežo ķermeņa spēju sevi atvēsināt. Dzeramais ūdens regulē ķermeņa temperatūru. Tas nozīmē, ka vingrojot, jūs jutīsities enerģiskāks. Paaugstināta ķermeņa temperatūra ietekmē arī prāta sagatavotību treniņam. Saskaņā ar ACSM, ja ķermenis dehidrēts vairāk nekā par 2%, tas var būtiski ietekmēt veiktspēju.

Kāpēc fiziskās slodzes laikā jābūt hidratētam:

  1. Dehidrētā stāvoklī muskuļi nogurst un var rasties krampji.
  2. Hidratācija samazina sirdsdarbības ātrumu.
  3. Tiek ietekmētas gan aerobās, gan izturības aktivitātes.

Hidratācija pasargā no pārkaršanas. Vingrojot muskuļi rada siltumu. Ķermenis izkliedē šo siltumu caur sviedriem, un, sviedriem iztvaikojot, tas atdzesē zemāk esošos audus. Tā kā sviedri sastāv no apmēram 95% ūdens, tad ir nepieciešams, lai svīstot nezaudētu pārāk daudz ūdens.

Aptuveni 70–75% muskuļu veido ūdens, tāpēc, lai sasniegtu maksimālo muskuļu darbību, ir nepieciešams uzturēt pareizu ūdens bilanci. Sportistu pētījumi liecina, ka ķermeņa šķidruma zudums par 1%, samazina sportošanas aktivitāti par 2%.

! Ar to viss nebeidzās !

  • Pārliecinieties, ka uzņemat nepieciešamo ūdens daudzumu arī pēc fiziskajām aktivitātēm.
  • Ir pierādīts, ka pareiza ūdens daudzuma uzņemšana mazina muguras un locītavu sāpes pat 80% gadījumu.
  • Nogurums darbā? Dehidratācija ir lielākais pēcpusdienas noguruma cēlonis.
  • Kad jūtamas slāpes, organisms jau ir zaudējis pārāk daudz šķidruma, tāpēc nevajag gaidīt brīdi, kad slāpst. Padzeries regulāri!
  • Āda būs pirmā, kura signalizēs par ūdens trūkumu organismā. Pietiekams ūdens daudzums ādu padara gludu un veselīgu.
  • Ūdens piegādā ķermenim nepieciešamās barības vielas.

Dalīties ar šo ziņu